پ
پ

قوانین ساخت هتل در ایران | اقتصاد بسیاری از کشورها بر صنعت توریسم تکیه دارد. اهمیت این صنعت نیز، باعث شده تا هتل‌داران به ضوابط طراحی هتل توجه ویژه‌ای داشته باشند. در حال حاضر، نه تنها کیفیت سرویس‌دهی در هتل‌ها برای مشتریان تعیین کننده است، بلکه نحوه معماری و ساخت دکور آن هتل هم برای‌شان جالب توجه است. طبیعی است که فضای داخلی، و همچنین هنر و سلیقه‌ای که در ساختش به کار رفته است لذت مسافرت شما را بیشتر خواهد کرد.

 

اصول اولیه راه اندازی هتل :

امروزه با گسترش صنعت گردشگری و توریست، صنایعی همچون هتلداری و رستوران داری هم جان تازه‌ای گرفته اند و در این بین بسیارند هتل‌هایی که هر روز بر سطح سرمایه و سوددهی خود می افزایند و همینطور چه بسیار هتل هایی هم وجود دارند، که با عدم مدیریت و علم و درایت در حوزه هتلداری و اقتصاد هتلداری، با شکست مواجه می‌شوند.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که سرمایه گذار همینطور که حجم بسیار زیادی از سرمایه خود را صرف ساخت و راه اندازی هتل می‌نماید، برای موفقیت مجموعه خود، در بخش‌های مدیریتی و منابع انسانی هم نیرو‌‌ های کارآزموده و توانمند را به خدمت بگیرد تا با بکار گیری اصول صحیح مدیریتی به بازگشت سطح سرمایه و سود مجموعه خود کمک نماید.

هتل یک واحد اقامتی و سیاحتی محسوب می‌شود که دارای بخش‌های زیر گروه بسیاری می‌باشد و هر یک از این بخش‌ها در میزان سود آوری و البته برآورده کردن نیاز میهمان‌ها نقش اساسی و عمده ای را ایفا می‌نمایند.

 

قوانین ساخت هتل در ایران

قوانین ساخت هتل در ایران

قوانین ساخت هتل در ایران

 

برآورد هزینه‌های راه اندازی هتل بستگی به متراژ و زیر بنای هتل و تعداد اتاق‌های آن و استاندارد‌ها و امکاناتی دارد که قرار است در هتل اجرا گردند، ممکن است یک هتل از تعداد اتاق‌های زیادی برخوردار نباشد ولی از سطح استاندارد کیفی بسیار بالا و سرویس دهی و تشریفات خاصی برخوردار باشد و خوب مسلماً این هتل، باید هم معماری و طراحی منحصر بفردی داشته باشد و هم خدماتی که قرار است در آن ارائه گردد منحصر بفرد باشند.

نوع ارائه خدمات هتل و میزان سرویس دهی در آن بستگی به نگرش کلی و سیاست کلی سرمایه گذار و مدیریت هتل دارد، برخی از هتل‌ها در مناطق توریستی بسیار زیبا و کم جمعیت قرار دارند و سیاست آن‌ها مبنی بر جذب افراد توریست ثروتمند و خاص می‌باشد، بالطبع این هتل‌ها نوع خدمات و استاندارد‌های خود را بر این اساس پایه ریزی می‌کنند و ممکن است یک هتل هم در قلب یک منطقه تجاری قرار گرفته باشد و سیاست کلی آن مبنی بر جذب اکثریت با قیمت مناسب تر باشد، به هر حال این نوع نگرش سرمایه گذار و مدیریت هتل است که بخواهد در چه مکانی هتل خود را احداث نماید و چه نوع خدمات و استانداردهایی را ارائه دهد.

 

مدارک لازم برای دریافت مجوز هتل و مهمانپذیر

در رابطه با نحوه دریافت مجوز ساخت هتل و مهمانپذیر، زمان صدور مجوز هتل، به صورت آنی بوده و و مدت اعتبار این مجوز‌، ۳۶ ماه است. زمان صدور مجوز مهمانپذیر، نیز ۷ روز کاری بوده و و مدت اعتبار مجوز مذکور، ۱۲ ماه می‌باشد.

دریافت مجوز سفره خانه سنتی، از طریق درگاه ملی مجوز‌های کسب و کار، انجام شده و شرایط تاسیس آن، شامل احراز هویت، ارائه طرح اولیه و معرفی موقعیت مکانی آن می‌باشد.

 

سوال مهم دیگری که در رابطه با شرایط تاسیس و نحوه دریافت مجوز ساخت هتل و مهمانپذیر، مطرح می‌گردد، این مساله بوده که مدارک لازم برای دریافت مجوز هتل و مهمانپذیر، چه اسناد و مدارکی می‌باشد. بنابراین در این بخش، به معرفی مدارک لازم برای دریافت مجوز هتل و مهمانپذیر می‌پردازیم که شامل موارد زیر می‌باشد:

مدارک لازم برای دریافت مجوز ساخت هتل، عبارتند از:

کارت مدیر

پروانه بهره برداری موقت شش ماهه

گواهینامه استاندارد کیفیت خدمات گردشگری

گواهی عدم سوء پیشینه کیفری مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و شرکاء

رسید پرداختی، بابت هزینه صدور پروانه بهره برداری

رسید پرداختی، بابت هزینه ابطال تمبر مالیاتی

تعهد محضری و رسمی، مبنی بر ارائه مدارکی که اعتبار آن‌ها، مستلزم تمدید اعتبار منظم می‌باشد، از جمله، اجاره نامه، تاییدیه آسانسور، نرخنامه و بیمه نامه‌ها.

نرخنامه واحد‌های گردشگری

مدارک لازم برای دریافت مجوز مهمانپذیر، عبارتند از:

اسناد مالکیت زمین یا اجاره نامه محل مهمان پذیر

نقشه تأیید utm محل اجرای طرح

اساسنامه شرکت که موضوع راه اندازی تاسیسات گردشگری در آن، قید شده باشد.(مختص اشخاص حقوقی)

آگهی ثبت و آخرین تغییرات شرکت (مختص اشخاص حقوقی)

طرح اولیه مهمانپذیر

تاییدیه کمیته فنی سرمایه گذاری، در مورد طرح اولیه

کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم، صرفا برای آقایان

 

هتل توریستی ایران

 

شرایط دریافت مجوز هتل و مهمانپذیر

دریافت مجوز هر یک از فعالیت‌های شغلی، در کشور ما، نظیر مجوز تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه‌ای، مستلزم دارا بودن شرایط آن مجوز می‌باشد. متقاضیان دریافت مجوز هتل و مهمانپذیر نیز لازم است تا دارای شرایط قانونی مقرر بوده و با نحوه دریافت مجوز هتل و مهمانپذیر و شرایط تاسیس آن، آشنا باشند. به همین دلیل، در این بخش، به توضیح شرایط دریافت مجوز هتل و مهمان پذیر پرداخته که شامل موارد زیر می‌باشد:

برای دریافت مجوز ساخت هتل و موافقت اصولی آن، متقاضیان باید دارای شرایط مقرر قانونی باشند. این شرایط، عبارتند از:

متقاضی، باید پروانه بهره برداری موقت شش ماهه را دریافت نماید.

درجه نهایی واحد گردشگری باید تایید شده باشد.

مدیر هتل، معرفی گردد.

گواهی عدم سوء پیشینه کیفری مدیر هتل اخذ شود.

هزینه صدور پروانه بهره برداری هتل واریز گردد.

هزینه ابطال تمبر مالیاتی، پرداخت شده باشد.

تعهد نامه رسمی، مبنی بر ارائه مدارکی که اعتبار آن‌ها، مستلزم تمدید اعتبار منظم می‌باشد، از جمله، اجاره نامه، تاییدیه آسانسور، نرخنامه و بیمه نامه ها، ارائه گردد.

نرخنامه واحد‌های گردشگری ارائه شود.

دریافت مجوز مهمانپذیر، نیز همانند دریافت مجوز هتل، مستلزم وجود شرایط تاسیس آن می‌باشد. شرایط دریافت مجوز مهمان پذیر، برای متقاضیان این مجوز، عبارتند از:

مراحل احراز هویت متقاضی انجام گیرد.

موضوع احداث تاسیسات گردشگری، در اساسنامه قید شود.

اسناد مربوط به مالکیت زمین یا اجاره ارائه گردد.

محل قرارگیری مهمانپذیر معرفی شود.

دوره خدمت نظام وظیفه، طی شده یا کارت معافیت، ارائه شود. ( صرفا در مورد آقایان )

طرح اولیه ارائه گردد.

 

هتل توریستی ایران

قوانین ساخت هتل در ایران

قوانین ساخت هتل در ایران

 

مراحل کلی طراحی هتل

۱- طراحی کانسپت
۲- طراحی نقشه معماری
۳- طراحی نقشه‌های سازه، تاسیسات برق و مکانیک
۴- طراحی نما
۵- طراحی محوطه و فضاهای عمومی
۶- طراحی دکوراسیون داخلی هتل
۷- طراحی مشاعات و فضا‌های رفاهی

توصیه ما به شما

به طور کلی در بحث طراحی هتل این ۷ بخش را می‌بایست طراحی و اجرا نمایید. مسلماً طراح هتل شما اگر درست انتخاب شود قطعاً از تجربه و خلاقیت خود برای بهبود کیفیت فضا‌ها و بالا بردن راندمان
معماری استفاده خواهد کرد. پیشنهاد می‌دهیم با چند مشاور خبره در این زمینه صحبت نمایید. استاندارد‌های روز جهان را در طراحی هتل مطالعه نمایید و برای طراحی ساختمانی زیبا و کارآمد که هدف
مراحل ساخت هتل آن کسب درآمد است از افراد و گروه های متخصص استفاده نمایید.

 

برای أخذ هر نوع مجوز گردشگری و موافقت اصولی و کاربری گردشگری و أخذ وام بانکی با مشاوران هتل توریستی در ارتباط باشید.

 

ارتباط با ما:

شماره تماس:

۰۹۱۱۱۲۴۴۷۹۷

۰۹۱۱۲۵۲۹۵۲۵

۰۹۱۱۱۵۶۳۱۲۶

اینستاگرام:

hotel-touristi-iran

ایمیل:

af.valipoor@gmail.com

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.